Konto oszczędnościowe to dodatkowy rachunek bankowy dodawany do konta osobistego.

Na takim koncie można stopniowo odkładać oszczędności lub zdeponować większą sumę, której nie chcemy zamrażać na lokacie terminowej - która być może w niedalekiej przyszłości będzie potrzebna i /lub nie chcemy ryzykować inwestowaniem jej w funduszu inwestycyjnym.

Już od pierwszego dnia złożone na koncie oszczędnościowym pieniądze są wyżej oprocentowane i pracują tak długo, aż nie zostaną wycofane. Odsetki naliczane są w okresach miesięcznych, zwykle na koniec miesiąca lub od dnia otwarcia konta i dodawane do jego stanu. Konta oszczędnościowe są nieodpłatne, a ich oprocentowanie jest zmienne. Znaczy to, że bank może w dowolnej chwili zmienić (w zależności od warunków rynkowych obniżyć lub podnieść) wysokość oprocentowania oszczędności klienta.

Konto oszczędnościowe najwygodniej jest obsługiwać internetowo. Wpłaty są zazwyczaj darmowe. Zwykle jednak darmowa jest jedynie pierwsza z wypłat w ciągu miesiąca. Często pieniądze z konta oszczędnościowego można przelewać tylko na jeden zdefiniowany rachunek bankowy. Ograniczenia swobody dysponowania środkami skłaniają do refleksji nad zasadnością naruszenia zgromadzonych oszczędności.

Rosnąca popularność rachunków oszczędnościowych przyczynia się do znaczącego zmniejszenia zainteresowania tradycyjnymi lokatami bankowymi, mimo, że są one zwykle nieco wyżej oprocentowane.

W razie potrzeby związanej z tym produktem finansowym staramy się służyć pomocą i radą. Zapraszamy do korzystania z opcji kontakt.

Początek strony